bunkier szczecin

baza wiedzy

Znaleziony temat: bunkier szczecin

Bunkier w Szczecinie – historia, zabytki i ciekawostki

Bunkier w Szczecinie to jedno z najważniejszych miejsc w historii miasta. Zbudowany podczas II wojny światowej, pełnił funkcję schronu dla ludności cywilnej oraz wojskowych. Dziś jest to miejsce, które przyciąga turystów z całego świata, a także stanowi ważny element krajobrazu miasta.

Historia bunkra w Szczecinie

Bunkier w Szczecinie został zbudowany w latach 1942-1943 na polecenie niemieckiej armii. Miał służyć jako schron dla ludności cywilnej oraz wojskowych w przypadku bombardowań. Bunkier składał się z trzech kondygnacji, a jego powierzchnia wynosiła około 3000 metrów kwadratowych. W czasie wojny, w bunkrze znajdowały się m.in. magazyny żywnościowe, apteki oraz pomieszczenia sanitarno-higieniczne.

Po wojnie, bunkier został wykorzystany przez wojska radzieckie oraz polskie. W latach 60-tych XX wieku, w budynku mieściła się jednostka wojskowa. W latach 90-tych, bunkier został opuszczony i zaczął popadać w ruinę.

Odbudowa i zabytki

W 2009 roku, bunkier został wykupiony przez prywatną firmę, która postanowiła odbudować budynek i udostępnić go dla turystów. Prace trwały kilka lat i w końcu w 2015 roku, bunkier został otwarty dla zwiedzających.

Dziś, w bunkrze znajduje się muzeum, które prezentuje historię Szczecina oraz wojskowości. Wśród zabytków, które można zobaczyć w bunkrze, znajdują się m.in. oryginalne meble z czasów wojny, mundury oraz broń.

Bunkier w Szczecinie – praktyczne informacje

Bunkier w Szczecinie znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Wawelskiej 1. Można do niego dojechać tramwajem lub autobusem. W pobliżu bunkra znajdują się sklepy, restauracje oraz hotele.

Bilet wstępu do muzeum kosztuje 15 złotych dla dorosłych oraz 10 złotych dla dzieci i młodzieży. Bunkier jest otwarty codziennie, z wyjątkiem poniedziałków.

Podsumowanie

Bunkier w Szczecinie to jedno z najważniejszych miejsc w historii miasta. Dzięki odbudowie, stał się on ważnym elementem krajobrazu miasta oraz atrakcją turystyczną. W bunkrze można zobaczyć wiele zabytków z czasów wojny oraz dowiedzieć się więcej o historii Szczecina i wojskowości.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: bunkier szczecin

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments